Taivassalon avajaisia vietetään perjantaina, Kustavissa huhtikuun lopulla. Ohjaamo tarjoaa monialaista tukea 16–29-vuotiaille nuorille.
Nuorten teatteriryhmä eläytyy markettielämään Nousiaisissa
Hyväntekeväisyyskonsertti tuo raha-apua nuorten tukemiseen.
Uudessakaupungissa, Vehmaalla, Taivassalossa ja Kustavissa aletaan tarjota uutta, moniammatillista tukea 16–29-vuotiaille nuorille. Uusi motto on: Jos et tiedä mistä aloittaa, aloita Ohjaamosta.
Merkkiuskolliset nuoret miehet korjaavat yhdessä Volvoja Taivassalossa
Nuorilta otetaan ideoita vastaan, kun Uudenkaupungin nuokkaritoiminta alkaa Wintterissä.
Käyttäjille maksuton Omahelpperi.fi kokoaa 13–29-vuotiaille nuorille ammattilaisten tuottamaa tietoa ja eri elämäntilanteisiin sopivia alueellisia ja kansallisia palveluita
44 prosenttia nuorista sai ostettua Uudessakaupungissa alkoholia tai tupakkatuotteita ilman, että heiltä kysyttiin papereita.
Taivassalon ja Kustavin nuorille riittää kesätöitä.
Yrittäjyysseteli tarjoaa nuorelle tukea työllistää itsensä yrittäjyyden kautta.
Miia Hoisko aloitti tänä vuonna myös vs. hyvinvointi- ja nuorisopalveluvastaavana. Taivassalo ja saaristomaisemat ovat tehneet häneen vaikutuksen.
Kirjastonuorisotyöntekijä Nella Toivanen on aloittanut työnsä viime viikolla nuoria haastatellen.
Koulupäivän jälkeen Uudenkaupungin kirjastolla on hengaillut jopa 40 nuorta, eikä ilman häiriöitä ole selvitty. Vartijaa parempi tilanteen rauhoittaja on kirjastonuorisotyöntekijä, joka on läsnä nuoria varten.
Vakka-Suomen Sanomat