Anna-Liisa Heinonen, Eija Luotonen ja Marja Siimesvaara olivat luovuttamassa istuinalusia koululle.
Kristiina Kajander
Marja Siimesvaara
Maskun Niemenkulman Marttojen kässäkahviloissa valmistettiin istuinaluset Satuseikelän ja Lounatuulen päiväkoteihin. Marttojen vuoden 2024 teemana oli metsä. Vuoden käsityötekniikkana oli virkkaus ja metsäretkiä varten annettiin ideoita erilaisista istuinalusia varten. Istuinaluset päätettiin valmistaa virkkaamalla ne Novitan ja useiden yksityishenkilöiden lahjoittamista langoista. Huovuttamalla saatiin virkattuihin töihin paksuutta ja pehmeyttä.
Projektin ohjaajana toimi kotiteollisuusopettaja Anna-Liisa Heinonen. Häneltä saatiin perusohjeet virkkaamiseen ja huovuttamiseen. Tärkeää on, että työssä on mukana 100 prosenttista villaa, että huopuminen onnistuu. Tämän jälkeen jokainen sai vapaat kädet valita materiaalit ja värit tuotoksiinsa. Oi, miten kauniita ja erilaisia alusia syntyi.
Huovuttaminen tehtiin pyykinpesukoneessa 40 tai 60 asteen ohjelmalla. Yhdessä ihmeteltiin, miten eri lailla eri langat huopuvat.
Istuinalusia valmistui valmistui jouluun mennessä 50, monia erilaisia.
Kristiina Kajander
Ennen joulua valmiina oli sovitut 50 kappaletta istuinalusia, jotka vielä pakattiin niitä varten tehtyihin kasseihin. Eija Luotonen Satuseikelän päiväkodilta kävi noutamassa ne käyttöön tammikuussa. Niitä tullaan käyttämään sisätiloissa muun muassa satuhetkien aikana.
Luotosen mukaan huovutetut aluset ovat sopivia myös peiton päälle laitettavaksi tuomaan turvaa lapselle tämän nukkuessa.
Kässäkahvilat jatkuvat keväällä 2025. Langat on lajiteltu eri käyttötarkoituksiin sopiviksi. Tavoitteena on hyödyntää vielä jäljellä olevat langat tekemällä muun muassa kintaita, sukkia, kaulureita ja huiveja erilaisiin hyväntekeväisyyskohteisiin. Kahvilaan voi tulla myös oman käsityön kanssa tai vaikka vain tapaamaan muita.