Sisävesien sinilevähuippu osui poikkeuksellisesti syyskuulle.
Lupa- ja valvontavirasto tiedottaa, että sisävesien sinilevätilanne on nyt syyskuussa harvinaisen runsas, ja sinilevää havaittiin enemmän kuin kertaakaan aiemmin tänä kesänä. Sisävesien sinilevähuipun ajoittuminen syyskuulle on seurannan historiassa toistaiseksi ollut harvinaista. Se on tapahtunut ainoastaan vuosina 2025, 2013 ja 2010.
Sinilevähavainnot painottuivat Etelä- ja Lounais-Suomeen, mutta niitä tehtiin koko maassa eteläiseen Lappiin asti.
Rannikkoalueilla sinilevähavaintojen määrä laski viime viikosta, mutta tilanne on ajankohtaan nähden hieman tavanomaista huonompi. Runsaasti sinilevää havaittiin Kärmäläisissä Naantalissa. Hieman sinilevää havaittiin yhteensä yhdeksällä havaintopaikalla Suomenlahdella, Saaristomerellä ja Selkämerellä.
Viime viikkojen sää on ollut monin paikoin sateinen ja tuulinen, mutta melko lämmin. Väliin on mahtunut myös poutapäiviä. Järvien pintavedet ovat viikolla 36 olleet pääosin tavanomaista lämpimämpiä, ja useilla havaintopaikoilla lämpötilat ovat olleet yli asteen keskimääräistä korkeampia. Merialueilla vesien lämpötilat ovat olleet 14–18 astetta.
Sinilevää esiintyy sisävesillä ja merialueilla tyypillisesti vielä pitkälle syksyyn, etenkin jos sää on aurinkoinen ja lämmin. Syksyn edetessä sinilevien määrä yleensä vähenee, mutta paikoin niitä voi edelleen esiintyä runsaasti. Joissakin järvissä syystäyskierto voi sekoittaa vesimassaa ja nostaa pohjan läheisiä ravinteita pintaveteen, mikä voi lisätä sinilevien määrää. Syksyllä rannoilla ja rantavedessä voi näkyä myös maalimaista, turkoosinsävyistä massaa, joka johtuu hajonneista sinileväsoluista vapautuneesta väriaineesta, fykosyaniinista.