Arkisto / Sari Honkasalo
Lounais-Suomessa poliisin haltuun päätyy joka päivä vähintään yksi teräase. Tämän vuoden alussa voimaan tullut aserikosuudistus pyrkii vähentämään aserikoksia ja aseilla tehtäviä rikoksia. Muutoksen myötä teräaseen hallussapitoon julkisella paikalla ilman hyväksyttävää perustetta suhtaudutaan aiempaa huomattavasti tiukemmin.
Uusi lainsäädäntö tukee poliisin valmiuksia puuttua tilanteisiin aiempaa tehokkaammin. Teräaseiden kantaminen yleisellä paikalla lisää merkittävästi väkivallan riskiä, heikentää ihmisten yleistä turvallisuutta ja voi pienissäkin ristiriitatilanteissa johtaa vakaviin seurauksiin.
Poliisi muistuttaa, että teräaseen tai muun vakavaan vahingoittamiseen soveltuvan esineen hallussapito yleisellä paikalla ei enää johda pelkkään sakkoon paikan päällä, vaan lähtökohtaisesti jokainen tapaus etenee syyttäjän syyteharkintaan.
– Lakimuutos näkyy tutkinnassa selvästi. Aiemmin perusteettomat teräaseiden ja muiden vahingoittamiseen soveltuvien esineiden hallussapidot voitiin usein käsitellä sakkomenettelyssä jo kentällä. Nykyään tämä ei ole enää mahdollista, vaan tapaukset etenevät lähtökohtaisesti esitutkinnan kautta syyteharkintaan, kertoo rikosylikonstaapeli Karri Laakso Lounais-Suomen poliisilaitokselta.
Käytännön tasolla tämä tarkoittaa sitä, että jokainen perusteeton teräaseen kantaminen käynnistää rikosprosessin. Epäilty kuulustellaan, esine takavarikoidaan ja sen hallussapidon olosuhteet sekä mahdolliset hyväksyttävät perusteet selvitetään perusteellisesti ennen esitutkintapöytäkirjan toimittamista eteenpäin.
– Tämä näkyy kasvavana työmääränä ja vaatii viranomaisten resursseja. Ja samalla tietysti vie myös asiakkaiden aikaa, Laakso harmittelee.
Myös rangaistusasteikot ovat kiristyneet. Vaarallisen esineen hallussapidon enimmäisrangaistus nousi kahteen vuoteen, ja muiden vahingoittamiseen soveltuvien esineiden kohdalla rangaistus voi olla enintään vuosi vankeutta.
Poliisi kohtaa teräaseita hyvin monenlaisissa tilanteissa, joissa puukko saattaa löytyä päihtyneeltä tai häiriötä aiheuttavalta henkilöltä, muun rikoksen yhteydessä tai jopa henkilön saapuessa asioimaan poliisiasemalle.