Kaikki Mynämäessä kuntavaaliehdokkaita asettaneet puolueet jalkautuivat yhteiselle vaalitorille lauantaina. Koska edelliset vaalit neljä vuotta sitten pidettiin koronan merkeissä poikkeusoloissa, oli vastaavasta ehtinyt vierähtää kaksi valtuustokautta.
Liigakarsintojen avauskierroksella vastaan asettuu Pirkat.
Mynämäessä on alkamassa torin laidalla sijaitsevan vanhan kunnantalon rakennusten purkaminen paikalle rakennettavan uuden K-Supermarketin tieltä.
Mynämäkeläinen 9-vuotias Eino Hannula sai kutsun Tammer Shoot Out -turnaukseen, kun turnauksen järjestäjät näkivät videon Einon pelaamisesta, ja totesivat, että tämä poika lyö palloa niin hyvin, että hänen pitää päästä ottamaan mittaa varttuneemmista.
Uusien omakotitalojen ajatellaan aina nousevan asemakaava-alueille, mutta kyllä muuallekin rakennetaan. Maaseudulle Mynämäen Kivikylään, vajaan yhdeksän kilometrin päähän kunnan keskustasta, on valmistumassa moderni hirsitalo.
Ratkaisu syntyi vasta pari minuuttia ennen loppua.
Ensi viikolla 10.–16.3. vietetään valtakunnallista Ikiliikkujan teemaviikkoa, joka tarjoaa monipuolisia liikkumismahdollisuuksia senioreille sekä tietoa ja vinkkejä arkiliikkumiseen. Teemaviikon pääviesti on, että jokainen voi löytää itselleen sopivan tavan liikkua.
Mynämäessä äänestettävänä on näissä kuntavaaleissa lähes sama määrä ehdokkaita kuin edellisissä. Yksittäisten puolueiden ehdokasmäärissä on sen sijaan muutoksia ja yksi puolueloikkakin on tapahtunut. Katso koko ehdokaslista
Vakka-Suomen Sanomat