Uusien omakotitalojen ajatellaan aina nousevan asemakaava-alueille, mutta kyllä muuallekin rakennetaan. Maaseudulle Mynämäen Kivikylään, vajaan yhdeksän kilometrin päähän kunnan keskustasta, on valmistumassa moderni hirsitalo.
Novida haluaa säilyttää aidon talonrakennustyön resurssien vähentyessäkin.
Rakentajalla enemmän vastuuta selvittää itse, menetteleekö oikein.
Pääkirjaston korjausurakkaa on tehty vanhaa kunnioittaen. Suojellun rakennuksen vanhin osa on vuodelta 1854.
Kaupunginvaltuusto hyväksyi maanantaina asemakaavamuutoksen, joka mahdollistaa merenläheistä asumista noin 240 henkilölle Taimonrantaan, pyöräreittejä, esteettömän rantasaunan, avaran toiminnallisen puiston ja rantaraitin jatkumisen Vanhastakaupungista Soinisiin asti.
Vielä maanantaina Kustavin Suvitori oli avoin hiekkakenttä, ja torstaina paikalla jo seisoi uusi kunnantalo.
Uuden kunnantalon ensimmäiset kolme moduulia kuljetettiin perille varhain tiistaina. Rakennuksessa on valmiina niin betonisokkelit kuin pistorasiatkin. Katso videot
Vakka-Suomen Sanomat