Osataanko arvostaa sitä mikä on lähellä? Ehkäpä ei, ellei jossain vaiheessa tule sellaista oivallusta kuin Hannu Tuomiselle. Paljon maailmaa matkailutoimittajanakin kiertänyt mies kertoi haastattelussa (V-SS 21.7.), miten kiinnostui myös kotimaan kohteista: hän oli tullut juuri Amazonin viidakosta, kun tuli työkäsky osallistua Aurajoen maisemakierrokselle. Aihe ei olisi voinut vähempää kiinnostaa, kunnes hän näki, miten innoissaan osallistujat täpötäydessä bussissa olivat oppaan kertomasta kotiseutuhistoriasta.
Sittemmin Tuominen on eläkepäiviensä harrastuksena kiertänyt niin Suomen kirkkoja kuin erilaisia museoita, ja julkaissut niistä kuvauksia Jälkipeli-verkkosivustolle. Sivuston kävijämäärä on noussut jo muutamaan miljoonaan, ja sen sisältämän aineiston perusteella pystyykin suunnittelemaan monenlaisia lomakierroksia ympäri Suomen.
Mukana on paljon kohde-esittelyjä myös Vakan alueelta. Esimerkiksi kuvaus Taivassalon kirkosta alkaa näin: "Oho! Ensimmäistä kertaa Taivassalon kirkossa vierailevan toteamus on usein samanlainen. Iso hämmästys."
Lienevätkö kaikki Vakan lukijatkaan käyneet kyseisessä kirkossa tai muissa alueen kirkoissa tai museoissa? Paljonko kunnissa on ylipäätään paikkoja, joiden luullaan olevan kaikille tuttuja, mutta eivät olekaan – edes paikkakunnalla pidempään asuneille?
Edessä päivittäin olevalle sokeutuu, ja joskus tarvitaan muualta tullut sanomaan ääneen, että katsokaa mitä teillä täällä on.
Tuttujen paikkojen kiinnostavuutta ei kannata ainakaan aliarvioida, vaan jaksaa innostua järjestämään vaikka yleisöopastuksia. Usein ei riitä, että ovet ovat auki, vaan houkutteleva asiantunteva opastus on se, joka saa paikan kiehtovalla tavalla heräämään eloon.
Hyvänä esimerkkinä vaikkapa Uudenkaupungin vanhan kirkon kellotapuli (V-SS 24.7.), joka on maisemassa tuttu, mutta silti monelle sen historia on vieras. Torniin pääsee tutustumaan huomenna keskiviikkona ja toisen kerran 8.8.
Sari Honkasalo