JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Mielipiteet
2.6.2026 16.12

Lukijalta: Palve­lu­mak­sujen korotukset ovat kallista säästämistä

So­si­aa­li- ja ter­veys­pal­ve­lui­den pal­ve­lu­mak­su­ja ol­laan taas ko­rot­ta­mas­sa. Ko­ro­tuk­set ovat niin suu­ria, et­tä niil­lä voi ol­la en­na­koi­mat­to­mia ja ih­mis­ten ter­vey­den vaa­ran­ta­via vai­ku­tuk­sia. Mi­kä­li ih­mi­set ei­vät kor­kei­den mak­su­jen vuok­si saa ajois­sa oi­ke­aa hoi­toa, on kam­ree­rien las­ken­nal­li­set sääs­töt no­pe­as­ti syö­ty.

Ter­veys­kes­kus­mak­sut eri­ar­vois­ta­vat ih­mi­siä jo ny­kyi­sel­lään. Elä­ke­läi­sil­lä ei ole työ­ter­veys­pal­ve­lui­ta käy­tös­sään, ja vain har­voil­la on va­raa yk­si­tyi­siin ter­veys­va­kuu­tuk­siin.

Suun­ni­tel­tu 20 pro­sen­tin nou­su ter­veys­kes­kus­mak­suun on täy­sin koh­tuu­ton. Yhä use­am­pi elä­ke­läi­nen jou­tuu miet­ti­mään, on­ko mi­nul­la va­raa läh­teä lää­kä­riin vai pi­tää­kö odot­taa seu­raa­vaa elä­ket­tä?

Kuin­ka pal­jon mak­saa yh­teis­kun­nal­le se, et­tä pie­ni­tu­lois­ten hoi­to vii­väs­tyy? Ma­ta­lan kyn­nyk­sen ter­veys­kes­kus­käyn­nin si­jaan ih­mi­set tu­le­vat pa­him­mil­laan vas­ta am­bu­lans­sil­la sai­raa­laan. On­ko mak­su­jen ko­ro­tus lo­pul­ta edes kus­tan­nuk­sia sääs­tä­vä? Tämä las­kel­ma ja ar­vio tu­li­si teh­dä en­nen mak­su­jen ko­rot­ta­mis­ta. Vii­mek­si ku­lu­neel­la vii­kol­la STM:n kans­li­a­pääl­lik­kö esit­ti sa­mas­ta syys­tä ni­me­no­maan pe­rus­pal­ve­lui­hin sat­saa­mis­ta.

Sai­raa­loi­den po­lik­li­nik­ka­mak­su­jen oheen suun­ni­tel­laan mak­su­ja eri­lai­sis­ta toi­men­pi­teis­tä ja tut­ki­muk­sis­ta. Mitä hyö­tyä on huip­pu­tek­no­lo­gi­as­ta ja uu­sis­ta hoi­to­muo­dois­ta, jos eni­ten apua tar­vit­se­vat ih­mi­set jou­tu­vat sa­no­maan lää­kä­rin suo­sit­ta­mal­le toi­men­pi­teel­le an­teek­si, mut­ta mi­nul­la ei ole tuo­hon va­raa? Ko­ro­te­tut mak­sut is­ke­vät myös kaik­kein hei­koim­piin.

Van­hus­pal­ve­lu­jen asi­a­kas­mak­su­jen jo nyt kor­ke­aa oma­vas­tuu­ta ol­laan myös ko­rot­ta­mas­sa. Ym­pä­ri­vuo­ro­kau­ti­sen hoi­van van­huk­sil­la on jo ny­kyi­sel­lään erit­täin pie­ni käyt­tö­ra­ha, joka var­mis­taa edes jon­kin­lai­sen ta­lou­del­li­sen it­se­mää­rää­mi­soi­keu­den. Nyt sii­tä­kin ol­laan leik­kaa­mas­sa.

On­ko ih­mi­sel­lä to­del­lis­ta it­se­mää­rää­mi­soi­keut­ta, jos omis­ta ra­hois­ta ei ole va­raa hius­ten­leik­kuu­seen, yh­teen­kään uu­teen vaat­tee­seen tai yli­mää­räi­seen pul­la­kah­viin?

Elä­ke­läi­set ry:n val­tuus­to

Näköislehdet

Kysely