JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Nousteprassi ja Mynämäen Mieslaulajat kuvattuna itsenäisyyspäivänä, jolloin ajatus yhteiskonsertista lähti itämään.

Nousteprassi ja Mynämäen Mieslaulajat kuvattuna itsenäisyyspäivänä, jolloin ajatus yhteiskonsertista lähti itämään.

Viktoria Kulmala

Kulttuuri
24.4.2025 7.37

Eloku­va­mu­siikkia Kalliopohjalla

Nous­tep­ras­si ja My­nä­mä­en Mies­lau­la­jat tar­joi­le­vat lau­an­tai­na 26.4. kel­lo 15 Nou­si­ais­ten Kal­li­o­poh­jal­la hä­kel­lyt­tä­vän kat­tauk­sen elo­ku­va­mu­siik­kia.

Nous­tep­ras­si ja My­nä­mä­en Mies­lau­la­jat tar­joi­le­vat lau­an­tai­na 26.4. kel­lo 15 Nou­si­ais­ten Kal­li­o­poh­jal­la hä­kel­lyt­tä­vän kat­tauk­sen elo­ku­va­mu­siik­kia.

Aja­tus My­nä­mä­en Mies­lau­la­jien ja Nous­tep­ras­sin yh­teis­kon­ser­tis­ta jäi vii­me it­se­näi­syys­päi­vän yh­tei­se­siin­ty­mi­sen jäl­keen itä­mään Pras­sin ka­pel­li­mes­ta­rin Sa­mu­li Nie­mi­sen mie­leen. Yh­teis­työ kuo­ron­joh­ta­ja Kris­ti­na Rau­da­sen kans­sa ot­ti­kin tul­ta.

Tu­lok­se­na on pu­hal­li­nor­kes­te­rin ja mies­kuo­ron lei­vos­kah­vi­kon­sert­ti suo­raan pöy­tiin tar­joil­tu­na. Kon­ser­tis­sa tul­laan kuu­le­maan sekä ko­me­a­ta mies­lau­lua et­tä pe­rin­teis­tä pu­hal­li­nor­kes­te­ri­mu­siik­kia. Ai­van pa­ras­ta on tie­dos­sa yh­tei­se­siin­ty­mis­ten muo­dos­sa.

Yh­teis­kon­ser­tin tee­mak­si va­li­koi­tui elo­ku­va­mu­siik­ki. Sekä kuo­ron­joh­ta­ja et­tä ka­pel­li­mes­ta­ri pe­rus­te­li­vat­kin va­lin­to­jaan huo­lel­li­ses­ti.

– Elo­ku­va­maa­il­ma on täyn­nä upei­ta mu­siik­ki­kap­pa­lei­ta. Kuo­ron lau­luoh­jel­mis­ton va­lin­tak­ri­tee­rei­nä oli­vat lau­lu­jen sa­noi­tuk­set sekä kau­niit ja tart­tu­vat me­lo­di­at. Va­lit­sin lau­lut, jot­ka he­rät­tä­vät muis­to­ja ja nos­tal­gi­sia tun­tei­ta ja toi­von mu­kaan saa­vat sekä kuu­li­jat et­tä lau­la­jat hy­väl­le tuu­lel­le, Rau­da­nen ker­too.

– Pe­rin­teik­kään koh­da­tes­sa mo­der­nin ai­ka­kau­sien vä­lil­le syn­tyy mie­len­kiin­toi­nen di­a­lo­gi, jon­ka kat­kai­se­vat vain ajat­to­mat klas­si­kot. Elo­ku­va­mu­siik­ki on koh­tauk­sil­le sie­lun muo­vaa­va tun­tei­den vah­vis­tin, ei­kä par­haim­mil­laan kai­paa ku­vaa ta­ri­nan­ker­ron­nan tu­ek­si, sum­maa puo­les­taan Nie­mi­nen.

Tar­jol­la on sä­vel­miä, jot­ka aloit­ta­vat ai­ka­ja­nan vaa­ti­mat­to­mas­ti täh­dis­tä. Sen jäl­keen kuu­li­ja voi­kin vain an­taa me­lo­di­oi­den kul­jet­taa it­se­ään mu­ka­naan eri elo­ku­vien tun­nel­mis­ta toi­seen.

Lip­pu­ja on etu­kä­teen myyn­nis­sä soit­ta­jil­la ja lau­la­jil­la, sekä tut­tuun ta­paan Nou­si­ai­sis­sa par­tu­ri Anit­ta Ha­puo­jal­la ja Kuk­kaU­nel­mas­sa, My­nä­mä­es­sä Kuk­ka­huo­ne Au­gus­tas­sa. Lip­pu­ja myy­dään myös en­nen kon­sert­tia ovel­ta.

Näköislehdet

Kysely

Seuraatko tubettajia?
Kyllä
En
En tiedä, mistä on kyse