JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Mielipiteet
21.9.2026 17.00

Lukijalta: Nousiaisissa ajetaan koulun lopettamista laput silmillä

Valp­pe­rin kou­lun van­hem­pai­nyh­dis­tys on ti­lan­nut riip­pu­mat­to­man asi­an­tun­ti­ja-ar­vi­on Valp­pe­rin kou­lua kos­ke­van pal­ve­lu­verk­ko­rat­kai­sun pe­rus­teis­ta. Ar­vi­on laa­tii ope­tus­toi­men yli­tar­kas­ta­ja eme­ri­tus Kari Leh­to­la.

Asi­an­tun­ti­ja-ar­vio val­mis­tuu syys­kuun ai­ka­na, mut­ta saim­me toi­mi­tet­tua en­nak­ko­ha­vain­to­a­si­a­kir­jan si­vis­tys­lau­ta­kun­nan ko­kouk­seen 8.9. Tämä toi­mi­tet­tiin kun­nan kir­jaa­moon, si­vis­tys­lau­ta­kun­nan jä­se­nil­le ja va­ra­jä­se­nil­le, kun­nan­hal­li­tuk­sen jä­se­nil­le ja va­ra­jä­se­nil­le, kun­nan­joh­ta­jal­le, si­vis­tys­joh­ta­jal­le sekä val­tuus­ton pu­heen­joh­ta­jal­le ja va­ra­pu­heen­joh­ta­jil­le.

Valp­pe­rin kou­lun lak­kaut­ta­mi­sen kes­kei­set pe­rus­te­lut jäi­vät asi­an­tun­ti­ja-ar­vi­on mu­kaan puut­teel­li­sik­si. 270 000 eu­ron vuo­si­sääs­töä ei ole osoi­tet­tu net­to­sääs­tök­si, osa sääs­tös­tä pe­rus­tui sel­vit­tä­mät­tö­mään kiin­teis­tön vuok­rauk­seen ja kun­nan omis­sa asi­a­kir­jois­sa sääs­tök­si il­moi­tet­tiin kak­si eri sum­maa.

Myös kou­lu­mat­koi­hin, lap­si­vai­ku­tuk­siin ja pe­da­go­gi­siin pe­rus­tei­siin liit­tyi avoi­mia ky­sy­myk­siä. Kun­nan omien ai­ka­tau­lu­jen mu­kaan kou­lu­mat­ka odo­tuk­si­neen voi ylit­tää lain enim­mäi­sa­jan, lap­siin koh­dis­tu­via hait­to­ja ei ole pun­nit­tu suh­tees­sa ta­voi­tel­tuun sääs­töön, ei­kä yh­dys­luok­ka­o­pe­tuk­sen heik­kou­des­ta ole esi­tet­ty Valp­pe­rin kou­lua kos­ke­vaa tai muu­ta­kaan tie­teel­lis­tä näyt­töä.

Li­säk­si Valp­pe­rin op­pi­las­mää­rän en­nus­te­taan py­sy­vän va­kaa­na tai hie­man kas­va­van vuo­teen 2032 toi­sin kuin kun­nan muis­sa kou­luis­sa, ei­kä kou­lul­le ole ar­vi­oi­tu in­ves­toin­ti­tar­vet­ta vuo­sil­le 2026–2030.

Si­vis­tys­lau­ta­kun­ta pa­laut­ti asi­an uu­del­leen val­mis­te­luun oh­jeis­tuk­sen kera ja on huo­mi­o­nar­vois­ta, kuin­ka tark­kaan lau­ta­kun­nan pyy­tä­mät li­sä­sel­vi­tyk­set osu­vat sa­moi­hin ky­sy­myk­siin, jot­ka nou­si­vat en­nak­ko­ha­vain­nois­sa esiin.

Lä­het­tä­määm­me ai­neis­toa ei ole kui­ten­kaan mer­kit­ty vi­ral­li­ses­ti mu­kaan pää­tök­sen­te­koon liit­ty­viin asi­a­kir­joi­hin. Sii­tä ei ole min­kään­lais­ta mai­nin­taa ko­kouk­sen pöy­tä­kir­jas­sa, sitä ei löy­dy liit­tee­nä edel­li­sen ko­kouk­sen pöy­tä­kir­jas­ta ei­kä seu­raa­van ko­kouk­sen esi­tys­lis­tas­ta.

Asi­a­kir­ja on kui­ten­kin jul­ki­nen ja löy­tyy Valp­pe­rin net­ti­si­vuil­ta etu­si­vun ajan­koh­tais­ta -osi­os­ta. Näh­tä­vil­lä on myös täy­den­tä­vät ha­vain­not, jot­ka kos­ke­vat si­vis­tys­lau­ta­kun­nan 8.9. pa­lau­tus­pää­tök­sen joh­dos­ta teh­tyä li­sä­val­mis­te­lua. Tä­mä­kin asi­a­kir­ja on toi­mi­tet­tu päät­tä­jil­le tiis­tain 22.9. ko­kous­ta var­ten.

Li­sä­val­mis­te­lu on pa­ran­ta­nut ai­neis­toa, mut­ta 291 000 eu­ron sääs­töä ei edel­leen­kään ole osoi­tet­tu net­to­sääs­tök­si.

Uu­sia sääs­tö­e­riä on li­sät­ty las­kel­maan, mut­ta sa­mal­la tun­nis­tet­tu­ja li­sä­kus­tan­nuk­sia ja to­teu­tu­mat­ta jää­viä sääs­tö­jä ei ole vä­hen­net­ty sum­mas­ta. Kiin­teis­tö­sääs­tö riip­puu rat­kai­se­vas­ti ra­ken­nuk­sen jat­ko­käy­tös­tä, ja 40 000 eu­ron vuo­si­pois­to jat­kuu useim­mis­sa vaih­to­eh­dois­sa. Myös las­kel­mis­sa on yhä ris­ti­rii­to­ja, ja kou­lu­mat­kois­ta on sel­vi­tet­ty vain osa lau­ta­kun­nan pyy­tä­mis­tä asi­ois­ta.

Vas­taa­not­ta­vien kou­lu­jen li­sä­re­surs­si­tar­ve on tun­nis­tet­tu, mut­ta sen kus­tan­nuk­sia ei ole vä­hen­net­ty sääs­tö­lu­vus­ta. Lap­si­vai­ku­tus­ten ja ta­lou­del­li­sen hyö­dyn vä­lis­tä pun­nin­taa ei edel­leen­kään ole teh­ty.

Mie­les­täm­me lii­an vä­häl­le huo­mi­ol­le on jää­nyt Valp­pe­rin kou­lun reh­to­rin Satu Mä­ki­sen si­vis­tys­lau­ta­kun­nan ko­kouk­ses­sa­kin esiin tuo­mat eri­lai­set sääs­tö­mal­lit. Mi­tään vaih­to­eh­toi­sia sääs­tö­toi­mia ei ole kui­ten­kaan otet­tu poh­din­taan.

Valp­pe­rin kou­lun las­ten van­hem­mat ja valp­pe­ri­lai­set ovat kiin­nos­tu­nei­ta ta­lou­den ta­sa­pai­no­tuk­ses­ta ja sääs­tö­toi­mis­ta ai­van yh­tä pal­jon kuin muut­kin kun­ta­lai­set. Me em­me kui­ten­kaan hy­väk­sy ta­paa, jol­la asi­aa edis­te­tään valp­pe­ri­lais­ten kus­tan­nuk­sel­la.

Vaik­ka et kun­ta­lai­se­na oli­si tip­paa­kaan kiin­nos­tu­nut kou­lun koh­ta­los­ta, on hyvä py­säh­tyä ja tar­kas­tel­la mil­lä to­lal­la pää­tök­sen­te­ko Nou­si­ai­sis­sa on.

Asi­an­tun­ti­ja-ar­vio on nos­ta­nut esiin usei­ta epä­koh­tia kun­nan esit­tä­mis­sä las­kel­mis­sa. Kun­nan­joh­ta­ja Tee­mu Hei­no­nen on jopa avoi­mes­ti ker­to­nut käyt­tä­vän­sä ot­to-oi­keut­ta, jos si­vis­tys­lau­ta­kun­ta päät­tää sal­lia Valp­pe­rin kou­lun jat­ka­van. Pää­tös on siis vi­ran­hal­ti­ja­ta­sol­la jo teh­ty, ja asi­aa aje­taan läpi la­put sil­mil­lä de­mok­ra­ti­an pe­ri­aat­teet unoh­duk­sis­sa.

Valp­pe­rin van­hem­pai­nyh­dis­tyk­sen puo­les­ta,

Suvi Sil­mu­nen

Näköislehdet

Kysely